НА ОЗРЕНУ ОБИЉЕЖЕН ДАН НЕСТАЛИХ И ПОГУНУЛИХ У ОДБРАМБЕНО-ОТАЏБИНСКОМ РАТУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Код манастира Светог Николе на Озрену данас је обиљежен Дан несталих и погинулих у Одбрамбено-отаџбинском рату. Служен је парастос погинулим и убијеним борцима и цивилима и положени вијенци и цвијеће на спомен-крст.

Српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић рекла је да 28 година након окончања рата, Република Српска и даље трага за 1.646 несталих особа, војника и цивила, међу којима је више од 300 жена и дјеце, истакавши да они нису број, нити статистика, већ нечија дјеца, браће и сестре, очеви и мајке, чије породице заслужују да буду пронађени. Нагласила је да је процес тражења несталих лица српске националности већ годинама толико мањкав, спор и сраман да апсолутно разумије и бијес и огорчење њихових породица.

– Ништа мање сраман није ни игнорантски однос Института за нестала лица БиХ према породицама несталих Срба. Њихова је професионална и људска обавеза да једнако третирају све, а не да било кога фаворизују или игноришу на основу националне припадности. Исти је случај и у многим другим институцијама на заједничком нивоу и против тога се на сваком мјесту боримо – рекла је Цвијановићева.

– И нисмо данас случајно баш на Озрену. Ова планина симбол је страдања српског народа у протеклом рату. Том страдању и егзодусу Срба са ових простора допринијела је НАТО агресија на Републику Српску која је отпрочела баш на данашњи дан, прије 28 година – подсјетила је Цвијановићева. Нагласила је да је Озрен мјесто бола, патње и звјерских злочина почињених од припадника одреда “Ел-муџахид”.

– Ти монструми који су живјели хиљадама километара далеко од БиХ – данас се у Сарајеву поштују као хероји и браниоци. А њихове жртве, Срби са Озрена који су овдје живјели вијековима, без имало стида и срама називају агресорима и злочинцима. Ријеч је о потпуном одсуству сваке логике, морала, а и здравог разума – констатовала је Цвијановићева.

Начелник једине озренске општине Петрово Озрен Петковић у обраћању присутнима нагласио је да тражење правде и истине о свим нашим погинулима и несталима никад неће престати.

“Озрен је рањен, Возућа је рањена, Петрово је рањено али и цијела Република Српска. Имамо обавезу да се овде окупљамо, да тражимо нестале, да тражимо кости наших најмилијих. Имамо обавезу и да се окупљамо због младих нараштаја, да знају шта се овде дешавало од 1992. до 1995. године”, рекао је Петковић, изразивши наду да ће истина и правда доћи на своје а да ће сви злочинци бити процесуирани.

Обиљежавању су присуствовали и предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Данијел Егић и министар за европске интеграције и међународну сарадњу Златан Клокић, те предсједница Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Живковић Рајилић, предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац и представници других организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата.

Обиљежавању су присуствовале и делегације Трећег пјешадијског Република Српска пука и локалних заједница Српске и бројни грађани.

Република Српска, према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица, трага за још 1.646 несталих лица, од којих је 1.011 цивила, међу којима 312 жена и дјеце.Трага се за још 623 нестала припадника Војске Републике Српске и 12 припадника Министарства унутрашњих послова. Током рата убијено је 26.048 бораца и 8.994 цивила.