Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

PROMOCIJA FILMA „PRIČA PONOSNOG PUKA“

U Multimedijalnom centru Doma kulture u Petrovu u petak je prikazan dokumentarni film “Priča ponosnog puka” i predstavljena monografija pod nazivom “Zaštitni puk Glavnog štaba Vojske Republike Srpske od 1992. do 1995. godine”.

Film i monografija govore o jednoj od elitnih jedinica VRS čiji sastav su činili uglavnom golobradi mladići, te o svim užasima koje rat donosi. To je istovremeno i svjedočanstvo koje čuva uspomenu na stradale borce ove jedinice, čiji su životi ugrađeni u Republiku Srpsku.

Jedinica je formirana 12 maja 1992. godine, kada je formirana i Vojska Republike Srpske, odlukom njenog Glavnog štaba, kao prištabska jedinica. Kroz jedinicu je prošlo oko 7.000 ljudi, od kojih tokom ratnih dejtava život izgubilo 53 starješine i vojnika, a dvojica se do danas vode kao nestali.

O filmu i monografiji govorio je Zoran Benak, predsjednik Udruženja veterana 65. zaštitnog motorizovnog puka Vojske Republike Srpske, koji je naglasio da je postojanje ovog filma značajno zbog istorije, kao uspomene na stradale, ali i očuvanje tradicije i Republike Srpske. Benak je naveo da dio filma obuhvata priču o stvaranju puka 1990. godine i ratnom putu koji je prošao do 1992. godine i tragičnih dešavanja u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu. On je napomenuo da je u Dobrovoljačkoj u Sarajevu 65. zaštitni motorizovani puk pretrpio ogromne gubitke, štetu, teška zvjerstva i ubistava pripadnika JNA.

Na promociji se tražilo mjesto više a publika je s velikom pažnjom, nerijetko sa suzama u očima, ispratila svaki kadar filma. Za dolazak u Petrovo i priliku da pogledaju i saslušaju Priču ponosnog puka inicijatorima, članovima Udruženja veterana 65. zmtp VRS zahvalo je načelnik opštine Ozren Petković.

Promociju je skupa sa Udruženjem veterana 65. zmtp VRS organizovao Centar za kulturu, informisanje i sport Petrovo.