Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Mesec: jul 2026.

PETROVO I RUMUNSKA SVINITA PRODUBLJUJU SARADNJU: Razgovori o kulturi, privredi i zajedničkim projektima

Načelnik opštine Petrovo Ozren Petković, u pratnji predsjednika Kulturno-umjetničkog društva „Ozren“ Karanovac Ostoje Đurića, danas boravi u radno-prijateljskoj posjeti opštini Svinita u Rumuniji, gdje ih je dočekao načelnik ove lokalne zajednice Nikolaje Kurić.

Saradnja između Petrova i Svinite započela je kroz aktivnosti kulturno-umjetničkih društava, a dodatno je učvršćena 2022. godine kada je načelnik Svinite boravio u posjeti opštini Petrovo.

Tokom razgovora razmatrane su mogućnosti unapređenja saradnje u oblasti kulture, ali i u drugim oblastima od zajedničkog interesa, uključujući privredu, turizam i realizaciju razvojnih projekata.

Svinita je specifična po tome što srpska zajednica čini većinu njenih stanovnika, priča se srpski jezik, a i prvi čovek opštine Nikolaje Kurić je pripadnik srpske nacionalne zajednice u Rumuniji. Upravo ova bliskost i zajedničko kulturno nasljeđe predstavljaju snažan temelj za razvoj i produbljivanje saradnje između dvije opštine.

PETROVO ISPUNILO SALU I SRCA UMJETNIKA: Veče za pamćenje uz Bosiljku Kulišić i Nikolasa Moretu



U Multimedijalnom centru Doma kulture u Petrovu večeras je publika sa oduševljenjem ispratila koncert autorskog muzičkog dua Bosiljka Kulišić i Nikolas Moretta, koji su se predstavili kompozicijama nastalim na raskršću balkanske tradicije, argentinskog tanga i savremenog muzičkog izraza.Od prvih tonova harmonike i gitare bilo je jasno da publiku očekuje nesvakidašnje muzičko putovanje.

Tokom koncerta izvedeno je 14 autorskih kompozicija, među kojima su premijerno predstavljene i kompozicije „Lisac (El Zorro)“ i „Gradsko kolo“, koje će se naći na njihovom novom albumu „BalkArg B“, čije je objavljivanje u pripremi. Snažni aplauzi publike vratili su umjetnike na scenu, gdje su na bis izveli i petnaestu kompoziciju, koju je Moretta izveo i vokalno, zaokruživši na najljepši način veče ispunjeno emocijom, virtuoznošću i iskrenom povezanošću sa publikom.“


Posebne emocije nosio je povratak Bosiljke Kulišić u zavičaj. Tokom i nakon koncert ona nije krila svoje oduševljenje, ističući da su oboje dirnuti prijemom koji su doživjeli u Petrovu.
„Oduševljeni smo što nam je jedna opština i jedna institucija otvorila vrata. Oduševljeni smo načinom na koji ste nas dočekali i kako je sve organizovano, a posebno velikim brojem ljudi koji su došli da nas slušaju. Večeras smo vidjeli da Republika Srpska i BiH imaju publiku koja želi kulturu, koja traži nešto autorsko i zna da uživa u novim stvaralačkim djelima. Srce nam je puno i nadamo se da je ovo tek prvi u nizu koncerata koje ćemo održati ovdje“, poručila je Kulišićeva.


Koncert su organizovali Centar za kulturu, informisanje i sport Petrovo i Narodna biblioteka Petrovo a svoj doprinos dao je i mladi harmonikaš iz Petrova Lazar Blagojević.