Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Aktuelnosti

OPŠTINI PETROVO 15.000 KM OD MINISTARSTVA UPRAVE I LOKALNE SAMOUPRAVE

Ministarstvo uprave i lokalne samouprave Republike Srpske sa 15.000 maraka sufinansiraće „Projekat unapređenja obrazovanja – Petrovo“. Ugovor o dođeli sredstava za sufinansiranje projekta danas su u zgradi Vlade Srpske u Banja Luci potpisali ministar uprave i lokalne samouprave Lejla Rešić i načelnik opštine Petrovo Ozren Petković.

„Zahvalni smo ministarstvu za dodijeljena sredstva i za razumijevanje potreba naše lokalne zajednice kada je u pitanju unapređenje obrazovanja. Ukupna vrijednost projekta je 30.000 maraka a riječ je o višegodišnjoj praksi da za sve tri školske ustanove u našoj opštini, dvije osnovne škole i Srednjoškolski centar, svake godine obezbijedimo po 10.000 maraka za adaptaciju objekata ili nabavku informatičke i druge opreme“, rekao je Petković, naglasivši da je pomenuto ministarstvo za sufinansiranje ovog projekta i prošle godine obezbijedilo 15.000 maraka, dok drugu polovinu sredstava obezbjeđuje humanitarna organizacija Vorld Vižn (World Vision).


Ministrica Rešić, osim sa načelnikom opštine Petrovo, ugovore je danas potpisala i sa načelnicima opština Vlasenica i Višegrad. Kako je naglasila riječ o projektima koji su lokalnim zajednicama odobreni kod trećih lica koja nisu korisnici budžeta Srpske, a Vlada će snositi troškove učešća opština u tim projektima.
„Za nas je ovaj model rada veoma važan, jer direktno pomažemo nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama. Grant za ove namjene je u ovoj godini 300.000 KM a nastojaćemo da u narednoj godini taj iznos bude još veći“, rekla je Rešićeva novinarima.


Za unapređenje obrazovanja odnosno rekonstrukciju i opremanje školskih objekata sve tri školske ustanove u opštini Petrovo, biće uloženo i 100.000 evra doniranih za ove namjene od strane Vlade Republike Srbije. Tenderska procedura je okončana, izvođač radova je odabran te se ovih dana očekuje i početak radova.

ODRŽANO REGIONALNO KVIZ TAKMIČENJE „MISLI MINE“

Petrovo je danas bilo domaćin regionalnog kviz takmičenja „Misli mine“ na kom je učestvovalo sedam ekipa podmlatka Crvenog krsta iz opština dobojske regije.

Ekipe osnovnih škola „Sveti Sava“ Brod i Modriča, „Petar Kočić“ Teslić i Sjenina Rijeka, „Nikola Tesla“ Derventa, „Aleksa Šantić“ Vukosavlje i „Vuk Karadžić“ Petrovo, koje su se na ovo takmičenje plasirale nakon pobjeda u svojim opštinama, pokazale su visok nivo znanja o temi „Misli mine“.

Za nijansu je bolja od svih bila ekipa iz Dervente, kojoj je pripao pobjednički pehar, drugo mjesto osvojila je ekipa iz Broda a trećeplasirana bila je ekipa iz Petrova.

Takmičenje je organizovano u sklopu Programa upozoravanja na opasnost od mina a osnovni cilj, kako je istakao Radislav Kujundžić, član Republičkog odbora CK RS, je edukacija mladih da znaju kako da se ponašaju kada se nađu u situaciji da im prijeti opasnost od zaostale mine ili nekog drugog neeksplodiranog ubojitog sredstva.

Dobrodošlicu učesnicima takmičenja poželjeli su predsjednica OO CK Petrovo Vera Cvijanović i načelnik opštine Ozren Petković. Petković je naglasio da je za ovu lokalnu zajednicu, u kojoj je još uvijek velika površina zagađena minama, ovo takmičenje, odnosno znanje koje mladi stiču o opasnosti od mina, izuzetno važno.

Ekipa iz Dervente, kao prvoplasirana, obezbijedila je učešće na republičkom takmičenju koje će se održati 13. decembra na Palama.

ODRŽANA 21. SJEDNICA SKUPŠTINE OPŠTINE PETROVO

U Petrovu je danas održana redovna sjednica Skupštine opštine na kojoj je usvojen nacrt budžeta opštine za narednu godinu, u kom su ukupni prihodi planirani u iznosu od 4.359.140 maraka, što predstavlja 66,12% više u odnosu na budžet za tekuću godinu. Ovoliko povećanje budžeta rezultat je planiranog kreditnog zaduženja, međutim, i bez toga, u nacrtu je budžet za narednu godinu u odnosu na ovogodišnji veći za 14,79%.

„Bitno je napomenuti da u nacrt budžeta za 2020. godinu ulaze kreditna sredstva u iznosu od 1.346.000 KM. Pored ovih sredstava na povećanje je uticalo i povećanje po osnovu indirektnih poreza u iznosu od 140.000 maraka“, rekao je Željko Đurić, načelnik opštinskog Odjeljenja za privredu i finansije.

Povećanje je i u usvojenom nacrtu rebalansa budžeta za ovu godinu, i to za 21.880 maraka, što je, kako je istakao Đurić, rezultat povećanja prihoda od indirektnih poreza i povećanje grantova.

Nacrti rebalansa za ovu i budžeta opštine za narednu godinu upućeni su u javnu raspravu koja će biti održana 04. decembra.

Odbornici su bez rasprave usvojili sve tačke dnevnog reda, među kojima je bio i prijednog Programa održavanja ulica, lokalnih i nekategorisanih puteva, kojim je predviđen način i obim čišćenja.

„Javno komunalno preduzeće će čistiti ulice prvog i drugog prioriteta dok će puteve nižeg prioriteta biti obavljano putem dogovora sa predsjednicima Savjeta MZ, ličnim radom građana, uz obezbjeđenje pogonskog goriva od strane opštine“, istakla je Mira Katanić, načelnik opštinskog Odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno-komunalne poslove. Naglasila je da su obezbijeđena dovoljna novčana sredstva za nabavku  posipnog materijala i pogonskog goriva, te upozorila građane da je njihova dužnost da čiste snijeg ispred svojih stambenih i poslovnih objekata. 

Na današnjoj sjednici Skupštine opštine Petrovo odobrena su novčana sredstva u iznosu od 3.000 maraka za izgradnju spomenika poginulim borcima i civilnim žrtvama rata u MZ Tumare te donesena Odluka o pokretanju inicijative za izradu Strategije razvoja opštine za period 2021.-2027. godina.

OBILJEŽENA KRSNA SLAVA MUP-a

Povodom Krsne slave MUP-a Srpske Svetog Arhangela Mihaila u Policijskoj stanici Petrovo danas je služen pomen, prislužene svijeće i položeno cvijeće ispred spomen ploče službenicima ove stanice poginulim u poslednjem odbrambeno-otadžbinskom ratu, kojima je i na ovaj dan odata dužna počast i zahvalnost za njihovu žrtvu.

„Naša trojica policajaca su u odbrambeno-otadžbinskom ratu izgubili živote za Republiku Srpsku i ovo je prvenstveno dan kada se sjećamo njih. Takođe, ovo je prilika da se sretnemo sa penzionisanim kolegama i predstavnicima javnih institucija sa područja opštine Petrovo. Kada je u pitanju saradnja Policijske stanice Petrovo i opštinskih organa i drugih institucija sa aspekta bezbjednosti možemo, reći da je ona na izuzetno visokom nivou, čemu u prilog govori i činjenica da je stanje bezbjednosti u toku 2019. godine stabilno i zadovoljavajuće“, rekao je komandir PS Petrovo Dejan Jeremić.

Saradnju Policijske stanice i lokalne zajednice pozitivno je ocijenio i načelnik opštine Petrovo Ozren Petković, koji je ovom prilikom uputio slavsku čestitku svim pripadnicima MUP-a Srpske.

Lomljenjem slavskog kolača i slavskom trpezom službenici Policijske stanice Petrovo, skupa sa članovima porodica poginulih kolega i predstavnicima društveno-političkog života, proslavili su Krsnu slavu, uz poruku da će i u narednom periodu njihove aktivnosti biti usmjerene na održavanju dobrog stanja bezbjednosti u ovoj lokalnoj zajednici.

OPŠTINA PETROVO U ILDP PROJEKTU

Na svečanoj ceremoniji održanoj juče u zgradi Ujedinjenih nacija u Sarajevu, načelnik opštine Ozren Petković potpisao je Protokol o saradnji između opštine Petrovo i Projekta integrisanog lokalnog razvoja – ILDP.

Protokolom je definisano da će ova lokalna zajednica u narednom periodu sarađivati sa ILDP-om u procesima izrade i realizacije Strategije razvoja. Precizirano je da će saradnja biti ostvarena u oblasti strateškog planiranja i implementacije strategije, uključivanja relevantnih razvojnih aktera u proces planiranja i implementacije strategije a od strane ILDP-a biće obezbijeđena i sredstva u visini do 20.000 USD za realizaciju jednog projekta iz Strateškog plana.

„Od ILDP projekta ćemo dobiti ekspertsku i savjetodavnu podršku strateškom planiranju kao i za proćenu kapaciteta za upravljanje razvojem i implementaciju strategije a izuzetno važna je i finansijska podrška za realizaciju jednog strateškog projekta. Naš tim za izradu strategije dakle imaće stručno vođstvo, ušteđećemo značajna sredstva koja bismo morali izdvojiti ukoliko sami radimo Strategiju razvoja a imaćemo i konkretnu finansijsku podršku za realizaciju jednog projekta. Zahvalni smo Vladi Švicarske i UNDP-u što su opštinu Petrovo prepoznali kao jednog od partnera za saradnju u ovom projektu“, rekao je Petković.

Direktorica za saradnju pri Ambasadi Švicarske Barbara Datvyler Šeuer, čestitajući načelnicima 9 BH opština koje su postale novi članovi “ILDP porodice”, istakla je da je zajednički cilj svih aktera da “zajednički radimo na poboljšanju životnih uslova i imamo građane inspirisane da ostanu u svojoj zemlji”.

Sukrob Košmuhamedov, zamjenik rezidentne predstavnice UNDP-a, izrazio je nadu i uvjerenje da će saradnja lokalnih zajednica i ILDP projekta rezutultirati kvalitetnim Strategijama razvoja i implementacijom planiranog.

Projekat integriranog lokalnog razvoja (ILDP) pokrenut je 2008. godine kao zajednička incijativa Vlade Švicarske i UNDP-a u Bosni i Hercegovini (BiH), s ciljem usklađivanja integriranog i inkluzivnog strateškog planiranja na lokalnom nivou. ILDP se implementira u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, Ministarstvom za pravdu Federacije Bosne i Hercegovine, Ministarstvom uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, Savezima opština i gradova Federacije BiH i Republike Srpske i partnerskim jedinicama lokalne samouprave.

ASFALTIRANJA U KARANOVCU I SOČKOVCU

U naseljima Karanovac i Sočkovac u opštini Petrovo izvode se završni radovi asfaltiranja tri dionice puteva. Ukupna vrijednost radova je oko 78.000 maraka a sredstva su skupa obezbijedili građani i budžet opštine, po principu marka na marku.

Mještani zaseoka Grabova kosa u naselju Karanovac od danas do svojih kuća imaju novu dionicu asfaltnog puta dužine 800 metara. Pokrenuli su inicijativu, prikupili lična sredstva, proveli akciju prikupljanja sredstava na teritoriji cijele opštine i šire, a pola od ukupne vrijednosti radova obezbijedila je Opština Petrovo. Ističu da su prezadovoljni rezultatom zajedničkog rada sa rukovodstvom opštine.

„Ne znam kako bih se zahvalio i načelniku i svim građanima. Presretan sam, čekalo se ovo 70 godina. Bilo je pokušaja da ovo riješimo ranije ali sve je ostajalo samo na obećanjima“, rekao je Nenad Nešković, predsjednik Savjeta MZ Karanovac.

„Zahvaljujem se svima učesnicima i načelniku opštine što je sarađivao sa nama. Presretan sam! Ja imam sedamdeset šest godina, ovo za mene znači isto kao da sam se ponovo rodio“, istakao je mještanin Grabove kose Milenko Nedić.

Načelnik opštine Ozren Petković istakao je da se način finansiranja asfaltiranja lokalnih puteva po principu marka na marku već godinama pokazao kao veoma uspješan, te da će ovakva praksa biti nastavljena i ubuduće.

„Projekat marka na marku uvijek podržavamo i uvijek ćemo podržavati. Zahvaljujem građanima koji su iznašli mogućnosti, snage i sredstava da prikupe određenu sumu novca da bismo zajedno uradili ovaj asfalt“, rekao je načelnik Petković.

Pored ovog puta za asfaltiranje su pripremljene još dvije kraće dionice puteva u Karanovcu i Sočkovcu. Radove izvodi preduzeće „Rial šped“ Doboj Istok a kako ističu iz ovog preduzeća u toku ove sedmice biće završeni svi radovi na sve tri dionice, uključujuči i nasipanje bankina.

Prema odluci mještana put ka Grabovoj kosi asfaltiran je počevši od kraja, tako da je ostala neasfaltirana dionica od par stotina metara, odnosno prekid između starog i novog asfalta. Kako je istakao načelnik opštine i ovaj dio puta biće presvučen asfaltnom trakom već naredne godine.

PROSLAVA DANA I KRSNE SLAVE OPŠTINE

Opština Petrovo danas je obilježila Miholjdan – Dan i krsnu slavu ove lokalne zajednice, a Povelja opštine za ovu godinu dodijeljena je Vladi Srbije.

Načelnik opštine Petrovo Ozren Petković zahvalio je za nesebičnu pomoć Vlade Srbije koja je ovoj opštini donirala 150.000 evra /293.374 KM/, namijenjena za realizaciju dva projekta – rekonstrukciju školskih objekata i nabavku sanitetskog vozila.

Za rekonstrukciju školskih objekata utrošeno je 100.000 evra /195.583 KM/, a za nabavku sanitetskog vozila 50.000 evra /97.791 KM/.

Petković je zahvalio svim institucijama i međunarodnim organizacijama koje su znatno doprinijele poboljšanju kvaliteta života u Petrovu.

Povelju je preuzeo državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Srbije Ivan Bošnjak.

Bošnjak se u zahvalio na priznanju u ime predsjednika Vlade Srbije Ane Brnabić,kao i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u čije ime je poručio da „obećava da će Srbija biti jača i bolja da bi mogla da pruži jaču i veću pomoć ne samo građanima u Srbiji već i vama koji živite u Republici Srpskoj ali i državama u kojima se širi srpski kulturni prostor“.

Plaketa opštine „Miholjsko ljeto“ uručena je Zavičajnom udruženju Ozrenaca „Ozren-zemlja Nemanjića“ iz Ciriha.

Svečanoj sjednici Skupštine opštine prisustvovao je ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vjekoslav Petričević , konzul Generalnog konzulata Srbije u Banjaluci Dragan Protić, predstavnici bratske opštine Borovo iz Hrvatske, kao i predstavnici vjerskih zajednica, nevladinih organizacija i zvanice iz oblasti privrede i kulture.

Telegrame podrške poslali su Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite Srpske, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, opštine Teslić i Stanari, te Srpska demokratska stranka Republike Srpske.

Na svečanoj sjednici uručena su i ovogodišnja priznanja zaslužnim pojedincima i kolektivima.

Iz oblasti privrede, šumarstva i poljoprivrede, zlatna značka opštine Petrovo uručena je Jovici Stanojeviću iz Kakmuža, a srebrna značka Bojanu Ristiću iz Porječine.

Iz oblasti društvenih đelatnosti, zlatna značka uručena je Milomiru Ninkoviću iz Minhena, a srebrna Vladi Simiću iz Sočkovca.

Novčana nagrada od 100 KM uručena je Jeleni Ristić iz Kakmuža,Mariji Popadić iz Petrova,Jeleni Gajić iz Porječine,Nikši Jeremiću iz Karanovca i Ivani Nešković iz Karanovca.

Pismene pohvalnice su dobili Aleksandar Lukić iz Doboja, Srđan Jocić iz Broda,Saša Samardžić iz Kakmuža, Zoran Martić iz Karanovca i Gordana Stanojević iz Karanovca.

Svečana akademija održana je u Multimedijalnom centru Petrovo.

Nakon svečane sjednice Skupštine opštine, prelomljen je slavski kolač, a prethodno je služen parastos i položeni su vijenci na spomen-obilježjima za stradale tokom odbrambeno-otadžbinskog i prethodnih ratova.

https://www.youtube.com/watch?v=u7VIsxLd4pc&fbclid=IwAR23wgGQ2Um2-0b44HK_x3edYYYH1DhKw_2bnc7bpM1IAqNx0GevrzJGIw0

NASTAVLJA SE DOBRA SARADNJA OPŠTINE I FONDA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE I ENERGETSKU EFIKASNOST

Više od 100.000 KM uloženo je ove godine u Petrovu u zajedničke projekte opštine i Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske, istaknuto je danas na sastanku načelnika opštine Ozrena Petkovića i direktora Fonda Srđana Todorovića.

Petković je rekao da je zadovoljan saradnjom sa Fondom, zahvaljujući kojem su ovoj lokalnoj zajednici ove godine kroz projekte obezbijeđeni komunalno vozilo i kontejneri, kao i projekat i elaborat za sanaciju deponije. On je naglasio da je dogovoreno da se u narednoj godini snage usmjere ka rješavanju problema deponije i utopljavanja objekta OŠ „Sveti Sava“ Kakmuž.

Todorović je istakao da je Fond već obezbijedio sredstva za projektnu dokumentaciju za sanaciju ovog školskog objekta, te da se početkom naredne godine očekuje početak radova na izradi izolacije i fasade, zamjeni prozora i krova, kako bi i ova škola bila energetski opremljena. Naglasio je da će vrijednost projekta pokazati projektna dokumentacija, a sredstva će biti obezbijeđena kroz projekat energetske efikasnosti koji zajednički provode republički Fond, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju i UNDP.

Todorović je najavio i rješenje problema opštinske deponije, za šta je potrebno više od 200.000 maraka.
„Namjera je da u narednom periodu Fond zajedno sa federalnim Fondom za zaštitu okoliša, obezbijedi sredstva da se sanira i zatvori opštinska deponija, te da se na drugoj strani izgradi reciklažni centar sa pretovarnom stanicom koji će omogućiti kvalitetno upravljanje otpadom“, izjavio je Todorović novinarima.

„Otvorili smo priču i oko utopljavanja zgrade opštine, te se nadam da će i to biti naš zajednički projekat u narednom periodu, za šta nam je prema projektnoj dokumentaciji potrebno oko 280.000 maraka“, rekao je načelnik Petković.

U PETROVU PRIKUPLJENO 69 DOZA KRVI


Osamdeset devetoro humanista odazvalo se današnjoj tradicionalnoj predmiholjskoj akciji darivanja krvi u Petrovu, a u svojoj namjeri da lično doprinesu obezbjeđenju zaliha tečnosti koja život znači, uspjelo je njih šezdeset devetoro.


I ovaj put među davaocima bilo je i onih sa dugogodišnjim stažom i dvocifrenim brojem darivanja krvi, ali i onih koji su sa nestrpljenjem čekali da postanu punoljetni kako bi stekli preduslov da postanu davaoci. Osnovni motiv svima i uvijek je činjenica da njihova krv nekom može spasiti život.

Kao i u brojnim prethodnim akcijama i ovoj su se organizovano odazvali pripadnici Oružanih snaga BiH. Namjeru da darivaju krv imali su i planinari iz Kotor Varoša, koji već tradicionalno na taj način obogaćuju prijateljstvo sa planinarima društva „Ozren – Kraljica 883“. Na žalost, zbog činjenice da od njihovog poslednjeg darivanja krvi nije prošlo puna tri mjeseca, ovaj put sve je ostalo samo namjera i želja.

Akciju dobrovoljnog darivanja krvi, koja se svake godine održava početkom oktobra, odnosno povodom Miholjdana, Dana i Krsne slave opštine Petrovo, organizuju OO Crvenog krsta i Aktiv dobrovoljnih davalaca krvi, u saradnji sa Službom za transfuziju krvi dobojske bolnice.