„СПОМЕНКОВИ ДАНИ ОЗРЕНА“: СЈЕЋАЊЕ НА МАЛОГ ДИВ-ЈУНАКА КОЈЕ НЕ СМИЈЕ ИЗБЛИЈЕДИТИ
У Петрову је данас одржана манифестација „Споменкови дани Озрена“, посвећена очувању сјећања на Споменка Гостића, најмлађег одликованог погинулог борца Војске Републике Српске, уз поруку да његов лик, дјело и животна прича морају бити сачувани од заборава и преношени млађим генерацијама.

Организатор манифестације Миле Савић изјавио је новинарима да су у претходном периоду обиљежаване годишњице Споменкове погибије, док се од ове године обиљежава и датум његовог рођења – 15. август, како би се сачувало сјећање на дјечака који је постао симбол храбрости и страдања.

Он је изразио задовољство што се данашњој манифестацији самоиницијативно придружио велики број коњара и кочијаша из Републике Српске и Србије, који су жељели да на симболичан начин одају почаст младом хероју.
Споменко Гостић је током Одбрамбено-отаџбинског рата, на маглајском ратишту, коњском запрегом превозио рањенике и храну на линију, а и сам је у више наврата био рањаван.

Начелник општине Петрово Озрен Петковић захвалио је Савићу и свим учесницима који су се на Споменков рођендан окупили на Озрену, истичући значај очувања истине и сјећања на дешавања из минулог рата.

„Важно је да се сјећамо Споменка и да његову причу преносимо младим генерацијама. Он је био дијете које је у најтежим временима показало невјероватну храброст и пожртвованост. Наша је обавеза да се његово име и његово дјело не забораве“, поручио је Петковић.
У оквиру манифестације положени су вијенци код спомен-бисте Споменку Гостићу у порти Манастира Светог Николе, гдје је служен и помен.


Представник Коњичког клуба „Вранац“ из Бијељине Борко Симић рекао је да му је била част учествовати у манифестацији и на тај начин одати почаст храбром дјечаку.
Шеснаестогодишњи коњар Митар Бијелић из Модриче рекао је да је данас јахао како би одао почаст Споменку, али и допринио томе да младе генерације чувају сјећање на њега.
Смиљка Благојевић из Горњег Раковца, чија је сестра Симуна, заједно са Споменковом баком, погинула од муслиманске гранате у Улишњаку, каже да је добро познавала Споменка и његов тежак животни пут.
Учеснике данашњег дефилеа благословио је настојатељ Манастира Светог Николе, игуман Гаврило.

У оквиру манифестације, на платоу у Калуђерици, одржан је пригодан програм у којем је наступило Културно-умјетничко друштво „Милован Гајић“ из Петрова. За учеснике је приређен и заједнички ручак, током којег су уручене плакете и захвалнице.
„Споменкови дани Озрена“ тако су, уз коњички дефиле, помен и пригодан програм, послали снажну поруку да године не смију избрисати сјећање на дјечака који је у најтежим временима показао храброст достојну див-јунака.