ПОЧЕЛО ДЕМИНИРАЊЕ – ПРЕКО ДВА МИЛИОНА МЕТАРА КВАДРАТНИХ ПОВРШИНЕ ЗАГАЂЕНЕ МИНАМА

У општини Петрово у наредне двије године изводиће се радови деминирања површина загађених минама а тимови деминерског батаљона Оружаних снага БиХ данас су започели овај деминерски задатак. Вањску контролу квалитета вршиће БХ МАК.


Површина која ће се чистити од мина износи 2.315.430 метара квадратних и простире се како у залеђу општине, гдје су шумске површине, тако и у долини ријеке Спрече. Завршетком овог задатка од мина ће бити очишћена комплетна територија општине Петрово.


“Заиста смо дуго чекали овај пројекат и могу рећи да смо срећни што смо га коначно дочекали. Нимало није пријатна чињеница да и три деценије након завршетка рата ми имамо територију загађену минама већу од два милиона метара квадратних. Захвалан сам свим људима који су допринијели томе да коначно крене ово деминирање, да уклонимо опасност од мина која је значајну препреку за развој туризма “, рекао је начелник општине Петрово Озрен Петковић, који је скупа са општинским службеником Цивилне заштите Драганом Петковићем посјетио деминере на Јеловој горици, гдје су започели посао.


МСП се састоји од 26 цјелина, од тога 13 циљаних истрага и 13 систематских истрага. Према информацијама којима располаже деминерски батаљон на сумњивој површини очекује се око 250 неексплодираних противпјешадијских и противтенковских мина. На задатку ће за почетак бити ангажована два мануелна деминерска тима а у наредном периоду планира се ангажовање још једног до два тима.


Од 1995. године у минским пољима на територији општине Петрово смртно је страдало 10 лица, од чега су била два деминера, а 28 лица је повријеђено. До данас је од мина очишћено 1.306.572 метара квадратних.